Reklama

wtorek, 28 czerwca 2016

Okna na wszystkie pory roku

Kupując okna „na lata" często zapomina się o zadaniach, które powinna spełniać stolarka w okresie letnim. Okna powinny chronić bowiem nie tylko przed chłodem, ale i upałem.

Pośród elementów, które bierze się pod uwagę podczas wyboru okien idealnych na ogół znajdują się ich: parametry, estetyka i cena. Oczkuje się, aby okna chroniły przed chłodem i niepotrzebną ucieczką ciepła, aby pasowały do elewacji i stylu budynku, były bezpieczne i niezbyt kosztowne. Nader często zapomina się, że okna, chronią nas również przed ciepłem.

W realizacji tego zadania dużą rolę odgrywa szyba. To od niej zależy jak dużo energii przepuszcza w upalne słoneczne dni stolarka. O tej właściwości mówi współczynnik „g", który zazwyczaj wynosi ok. 50 proc. (w przypadku MS więcej niż OKNA – 53proc.). Im jest wyższy, tym więcej ciepła przenika do wnętrza, co jest korzystne w zimę, natomiast niekoniecznie latem. Myśląc o kosztach ogrzewania, mogłoby się więc wydawać, że najlepsza będzie dla użytkownika jak najwyższa wartość „g".

- Nie jest to jednak takie proste. A to dlatego, że latem, gdy marzymy o ochłodzie, wysoki parametr będzie działał na naszą niekorzyść. Zwłaszcza, że koszty klimatyzacji (wysoki pobór prądu) są wyższe, niż ogrzewania - tłumaczy Ryszard Maczyński z MS więcej niż OKNA.

Czy z tej sytuacji jest wyjście? Tak.

Impas z rozwiązaniem
Kupując okna należy pamiętać o ich dopasowaniu do specyfiki budynku, jego położenia względem stron świata oraz strefy klimatycznej. Dlatego tak ważne jest profesjonalne doradztwo Partnerów MS więcej niż OKNA. Tam, gdzie „zwykłe” rozwiązania nie wystarczą - sprawdzą się okna MS więcej niż OKNA z potrójną szybą SUPERtermo 0,5 W/m²K z powłoką termiczną ClimaGuard Premium2. Powłoka ta sprawia, że do wnętrza przedostaje się więcej światła Lt=75%, co można odczuć szczególnie zimą, gdyż subiektywnie odczucie zapadającego zmroku sprawi, że w okresie jesienno-zimowym, zapalimy światło w domu średnio 15 minut później, niż z szybami o współczynniku przenikania światła na poziomie 70%, co przyniesie oszczędność prądu. Kolejny istotny parametr, to współczynnik przenikania ciepła dla całego okna czyli Uw. Szyba wraz z konstrukcją ramy i skrzydła pozwala na uzyskanie dla okna referencyjnego MSline+ MD (wym. 1230x1480mm) współczynnika przenikania ciepła o wartości Uw= 0,71 W/m²K. Taki wybór pozwoli optymalnie wykorzystać „darmową” energię słoneczną, co w zimie jest nie do przecenienia. Z kolei latem okna zatrzymują tylko część uciążliwego ciepła, więc potrzebne jest dodatkowe wsparcie.

Ochrona z zewnątrz
W przypadku dużych przeszkleniach po stronie południowej MS proponuje kompleksowe systemowe rozwiązanie, czyli okna MS wraz z zewnętrznymi, automatycznymi roletami zabezpieczającymi MS (wiele możliwości programowania). Takie połączenie zapewni skuteczny i estetyczny sposób na ochronę przed słońcem. Mają one tę przewagę nad żaluzjami czy kotarami, że zatrzymują ciepło już na zewnątrz budynku. Jak pokazują badania, roleta zewnętrzna MS, chroni przed upałem nawet osiem razy efektywniej, niż roleta wewnętrzna zaciemniająca. Umiejscowiona przed szybą nie dopuszcza promieni do wnętrza, ale je odbija. W ten sposób minimalizuje absorpcję promieniowania i jego przekształcenie w ciepło.

Źródło: M&S
Foto: M&S