Reklama

piątek, 5 lutego 2016

Okno skrojone do potrzeb

Dzięki akcesoriom okna zyskują nowe funkcje. Stolarka wyposażona w nawiewniki zapewnia dopływ powietrza do wnętrza, natomiast osłony okienne redukują nagrzewanie się pomieszczeń. Należy jednak pamiętać, że dodatki do okien muszą być profesjonalnie zamontowane, aby spełniały swoją rolę.

Dobry klimat wnętrza
Optymalnie działający system wentylacji budynku pozwala utrzymać właściwy poziom wilgotności, zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów oraz zapewnia dopływ świeżego powietrza. Nowoczesną stolarkę okienną cechuje wysoki poziom szczelności, dlatego pomieszczenia w nią wyposażone należy często wietrzyć. Dobrym sposobem jest także stosowanie nawiewników. Urządzenia te, nazywane czasami pasywnymi wlotami powietrza, instalowane są zazwyczaj w oknie, rzadziej w ścianie budynku.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest uwzględnienie nawiewników już na etapie zakupu okna i wybór wyrobu fabrycznie wyposażonego w to urządzenie – mówi Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD, organizatora kampanii DOBRY MONTAŻ. – Możliwy jest też montaż nawiewników w starszej, już użytkowanej stolarce. Jeśli aprobata techniczna danego produktu nie mówi inaczej, nawiewniki można zainstalować w oknach drewnianych, wykonanych z PVC oraz aluminiowych. Montuje się je wówczas w profilu skrzydła lub ościeżnicy, frezując w profilu otwory, przykręcając nawiewnik, a następnie zakładając jego osłony. Należy pamiętać, że montaż powinien być wykonany przez fachowca, zgodnie z zaleceniami producenta nawiewnika. Niewłaściwie przeprowadzony, może doprowadzić do znacznego obniżenia parametrów akustycznych stolarki, a w skrajnych przypadkach nawet jej uszkodzenia – dodaje.

Jeśli decydujemy się na instalację nawiewnika w już zamontowanej stolarce okiennej, najlepiej skorzystać z usług salonu sprzedaży, w którym nabyliśmy wcześniej okno. Do prawidłowego działania urządzenia wymagane są sprawne kanały wentylacyjne, zapewniające wywiew zużytego powietrza. Błędem jest montaż nawiewnika w łazience, gdzie zwykle znajdują się kratki wentylacyjne. W takiej sytuacji zamyka się obieg powietrza tylko w tym pomieszczeniu, więc pozostała część domu jest pozbawiona wentylacji.

Ochrona przed upałem
Aby skutecznie zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza budynku w okresie letnim, stolarkę okienną można doposażyć w przeróżne osłony. Do wyboru mamy tradycyjne żaluzje, rolety wewnętrzne i zewnętrzne czy nowoczesne markizy.
Montaż osłon uzależniony jest od typu wyrobu. Najprostsze z nich, jak np. materiałowe rolety wewnętrzne można zainstalować samodzielnie.

Na rynku dostępne są różne modele osłon, dedykowane zarówno do instalacji w trakcie budowy domu, jak i do już wstawionych okien. Większość z nich powinna być instalowana przez fachowców. Przy montażu kluczowe jest dokładne zwymiarowanie otworu montażowego i elementów osłony, stabilne przykręcenie kasety i prowadnic, bezpieczne podłączenie zasilania oraz ewentualne podpięcie do domowej instalacji alarmowej – wyjaśnia Zdzisław Maliszewski.

Osłony okienne mogą spełniać kilka funkcji – chronić przed nasłonecznieniem, zapewniać prywatność i zabezpieczać przed włamaniem, działać jak moskitiera.

Podobnie, jak w przypadku okien, przy wyborze akcesoriów okiennych ważna jest ich fachowa instalacja. Dzięki niej, wszystkie elementy będą ze sobą dobrze współpracować. Wybierając wysokiej jakości, dobrze zamontowane akcesoria „ulepszymy” okno, zwiększając jego funkcjonalność i komfort użytkowania budynku.

Źródło: Związek POiD
Foto: Związek POiD