Reklama

wtorek, 22 grudnia 2015

Dobry montaż z dobrymi narzędziami

Aby montaż stolarki okiennej został przeprowadzony prawidłowo i bez komplikacji, konieczne jest nie tylko zastosowanie odpowiednich rozwiązań montażowych, ale także profesjonalnych narzędzi. Zapewniają one komfort, precyzję i efektywność pracy.

Właściwa instalacja okien lub drzwi nie jest prosta i oprócz umiejętności, wymaga także użycia odpowiednich narzędzi. Ważna jest tu bowiem precyzja i dbałość o detale.

Pomoc na każdym etapie montażu
Trudno wyobrazić sobie pracę na placu budowy bez poręcznych, niezawodnych narzędzi. Bez nich nie poradzi sobie nawet najlepszy fachowiec. Zanim jeszcze proces instalacji się rozpocznie, trzeba skompletować sprzęty tak, aby były pod ręką. Dlatego wielu fachowców korzysta z funkcjonalnych pasów monterskich zapewniających szybki dostęp do najpotrzebniejszych narzędzi. Każdy dobrze przeprowadzony montaż zaczyna się od przygotowania otworu, w którym będzie osadzona stolarka. W jego zwymiarowaniu pomoże poziomnica, zwijana miarka i kątownik. Narzędzia miernicze są także przydatne przy wyznaczaniu miejsc na ramie okiennej, gdzie zamocowane zostaną kotwy montażowe i określeniu punktów wiercenia otworów pod kołki montażowe w murze. Precyzyjne rozmieszczenie kotew ma duży wpływ na późniejsze funkcjonowanie okna (m.in. bezproblemowe otwieranie i zamykanie skrzydeł).

Kolejnym etapem instalacji jest zamocowanie mechaniczne okna. Do wiercenia otworów w murze pod kołki montażowe posłuży wiertarka udarowa wyposażona w komplet wytrzymałych wierteł, zaś do przykręcenia kotew do ramy okiennej – wkrętarka.

Profesjonalny sprzęt różni się od rozwiązań dedykowanych dla majsterkowiczów. Przede wszystkim, musi być przygotowany do długotrwałej, częstej pracy – w sezonie budowlanym monterzy nierzadko pracują przecież niemal codziennie, 7 dni w tygodniu. Fachowi monterzy stolarki budowlanej powinni dysponować własnymi, sprawdzonymi narzędziami. Jeśli wybrana przez nas ekipa montażowa pojawia się więc na miejscu instalacji bez swoich akcesoriów, powinna nam się zapalić „lampka kontrolna" – mówi Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD, organizatora kampanii „DOBRY MONTAŻ".

Osadzenie stolarki okiennej wymaga użycia klocków dystansowych i klinów nośnych – podporowych. Klocki służą do ustabilizowania ramy okiennej w otworze, natomiast kliny nośne wykorzystywane są do wypoziomowania i podparcia okna. Tych ostatnich nie usuwa się – zostają w szczelinie na stałe, gdyż przenoszą ciężar okna na ścianę budynku i równoważą ruchy ramy okiennej podczas eksploatacji. Do zamocowania klinów i klocków niezastąpiony będzie niewielki młotek.

Niezbędne akcesoria
W montażu warstwowym do zabezpieczenia warstwy izolacji środkowej, jaką tworzy piana poliuretanowa, stosuje się taśmy zewnętrzne i wewnętrzne. Do aplikacji piany dedykowany jest pistolet, pozwalający na kontrolę nad jej dozowaniem. Warto wybrać wersję pistoletu z końcówką pokrytą teflonem, co sprawia, że uszczelniacz nie przykleja się do niej. Nie zaleca się piankowania przy pomocy dozowników jednorazowych, wyposażonych w wężyk, gdyż trudno zapewnić wówczas odpowiednią dystrybucję produktu, szczególnie w przypadku niewielkich szczelin. Po całkowitym wyschnięciu piany poliuretanowej jej nadmiar należy przyciąć. Najlepiej sprawdzi się tu uniwersalny nóż z łamanym, wysuwanym ostrzem, którego długość można regulować. Specjalny wyciskacz przyda się natomiast do nałożenia kleju, za pomocą którego taśmy zostaną przyklejone do muru.


Źródło: Związek POiD
Foto: Związek POiD