Reklama

poniedziałek, 31 sierpnia 2015

BlueSmart firmy Winkhaus w ESO

W siedzibie ESO (European Southern Observatory – Europejskie Obserwatorium Południowe) w Garching w Niemczech kontrolą dostępu do pomieszczeń steruje system blueSmart. Technologia marki Winkhaus zabezpiecza nowy obiekt administracyjny. Dotychczasowy system mechaniczny nie sprostał sporej rotacji naukowców pracujących gościnnie.

ESO to międzyrządowa organizacja zajmująca się badaniami astronomicznymi w Europie. Jej członkami jest 16 państw. Siedziba obserwatorium w Garching została w 2013r. rozbudowana. Nowy kompleks, obejmujący biura, sale konferencyjne i budynek techniczny, przemierza codziennie ok. 600 osób. Nowy obiekt o pow. prawie 17 tys. m2 łączy się z istniejącymi budynkami obserwatorium. Wzdłuż pełnego krzywizn obrysu budynku umieszczone są pomieszczenia biurowe z przeszkleniami od podłogi do sufitu i widokiem na okolicę. Dla fasady, przypominającej kształtem zęby piły, zostało wyprodukowanych ponad 50 różnych modułów stolarki okiennej.

Nową część obserwatorium zabezpiecza system blueSmart marki Winkhaus. Według Fabiana Reckmanna z ESO najważniejsza przy wyborze systemu była jego elastyczność, ponieważ blueSmart znakomicie radzi sobie z częstą zmianą użytkowników. W dowolnym momencie można go rozbudować i zintegrować z innymi systemami. Wiele drzwi w ESO wyposażonych jest w inteligentne klamki EZK zaprojektowane w firmie FSB.

W siedzibie ESO zainstalowano około 400 klamek drzwiowych, ponadto 6 punktów dostępowych, 30 czytników online i 15 czytników offline. Tworzą one sieć wirtualną, zabezpieczającą kompleks od zewnątrz oraz od wewnątrz. System pracuje częściowo offline i bezprzewodowo: zainstalowane elektroniczne komponenty komunikują się ze sobą za pośrednictwem klucza, przetwarzają informacje i przekazują je dalej. W przeciwieństwie do tradycyjnych sieci, system nie wymaga okablowania, wielkiej ekipy wdrożeniowej oraz instalacji radiowych.

System blueSmart umożliwia tworzenie instalacji obejmujących do 1800 czytników online oraz 195000 komponentów offline (np. wkładki drzwiowe) i 195000 identyfikatorów lub kluczy. Jest zarządzany centralnie przy pomocy oprogramowania Winkhaus Software blueControl Professional. Zmiany praw dostępu z reguły nie są wprowadzane przy pomocy programatora lecz przekazywane do kluczy użytkowników przy regularnym kontakcie z głównym czytnikiem systemu. Wymiana danych i informacji między kluczami a wkładkami następuje podczas codziennego używania kluczy bez wiedzy użytkowników.

Źródło: WINKHAUS
Foto: WINKHAUS