Reklama

środa, 10 czerwca 2015

Jak dobrać osłony okienne?

Osłony okienne zapewniają ochronę przed słońcem i prywatność. Pierwotnie w tej roli wykorzystywane były okiennice, nadal popularne w krajach południowej Europy. Obecnie zastępują je nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na komfortowe korzystanie z pomieszczeń nawet w upały.

Rolę osłon okiennych doceniamy szczególnie w okresie letnim. Ich najważniejszym zadaniem jest zabezpieczenie wnętrza budynku przed działaniem promieni słonecznych i nadmiernym nagrzewaniem się. Na rynku oferowane są różne typy wyrobów. Nie wszystkie z nich w równym stopniu chronią jednak przed słońcem. Jak zatem dobrać optymalne rozwiązanie?

Osłona okna w różnorodnej postaci
Wybierając osłonę okienną należy wziąć pod uwagę jej funkcjonalność, estetykę i łatwość obsługi. Najprostszą metodą osłony wnętrza przed promieniowaniem słonecznym i wzrokiem niepożądanych osób jest zastosowanie zasłon. Wystarczy jednak pobyt w upalnym dzień w chronionym nimi pomieszczeniu, aby przekonać się o niskiej skuteczności tego rozwiązania. Z ich pomocą uzyskamy zaciemnienie wnętrza, ale nie ochronę przed jego nagrzewaniem.

Popularną formą przysłaniania okien są żaluzje poziome lub pionowe. Mogą być wykonane z drewna, aluminium, PVC lub materiału. Ich zaletą jest możliwość ustawania kąta nachylenia piór, co pozwala na regulowanie stopnia zaciemnienia. Innym rodzajem osłony są rolety. Modele wewnętrzne pełnią najczęściej funkcje ochronno-dekoracyjne, natomiast rolety w wersji zewnętrznej chronią dodatkowo przed działaniem czynników atmosferycznych i mogą zabezpieczać budynek przed włamaniem. Nie będzie problemów z doborem pożądanej kolorystyki i sposobu obsługi - większość producentów, oprócz sterowania manualnego, oferuje także automatyczne, np. przy pomocy pilota.

Skuteczna ochrona przed upałem
Aby skutecznie chronić przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, osłona okienna powinna absorbować promienie słoneczne przed szybą i emitować ciepło na zewnątrz. Takiej ochrony nie zapewniają ani żaluzje ani rolety wewnętrzne. Zasłonięte rolety zewnętrzne powodują natomiast niemal całkowite zaciemnienie. Dlatego opracowano ośłonę okienną w formie markizy, która zabezpiecza przed nagrzewaniem się wnętrza, a jednocześnie zapewnia widoczność na zewnątrz.

W przypadku okna z osłoną wewnętrzną, np. roletą, promieniowanie słoneczne przenika przez szyby do pomieszczenia i jest pochłaniane przez roletę. Następnie zamienia się w ciepło, które nie jest przepuszczane na zewnątrz przez szybę z powłoką niskoemisyjną. W efekcie, taka osłona zamiast chronić, nagrzewa się i emituje ciepło do wnętrza – tłumaczy Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu firmy FAKRO. – Okno z markizą nie dopuszcza do przenikania promieni słonecznych do pomieszczenia. Większość promieniowania nie dociera nawet do przeszklenia. Absorbowane jest już przed szybą, a ciepło emitowane jest na zewnątrz. W ten sposób markiza chroni wnętrze przed nagrzaniem w słoneczne dni – uzupełnia.

Zastosowanie odpowiednich osłon okiennych pozwala na rozwiązanie wielu problemów. Nowoczesne markizy chronią nie tylko przed słońcem, ale zapewniają także prywatność, łatwość obsługi, wysoką estetykę, ochronę przed insektami.

Źródło: FAKRO
Foto: FAKRO