Reklama

wtorek, 28 kwietnia 2015

Mieszkanie zainspirowane wiosną

Spektakularne efekty aranżacyjne, w zgodzie z obowiązującymi trendami, łatwo osiągnąć za pomocą firan i tkanin dekoracyjnych. Inspiracji w tym zakresie dostarcza firma Haft.

Aby odświeżyć wygląd kuchni, salonu czy sypialni, nie trzeba dokonywać fundamentalnych zmian. Prostym, a przy tym efektownym sposobem jest użycie tkanin. Wystarczy właściwie dobrać firany i zasłony, a czasem zmodyfikować sposób ich upięcia, by odmienić wnętrza.

Zmiana zaczyna się od okna
Na wygląd i styl pomieszczeń duży wpływ ma aranżacja okien. Może ona podkreślać lub nadać charakter danemu wnętrzu. Dlatego ważny jest odpowiedni dobór tkanin, które będą stanowić oprawę okna.

Znaczenie ma ich rodzaj, kolor, a także wzór. Powinien on korespondować z przeznaczeniem danego pomieszczenia i zaplanowanym w nim stylem. Dla końcowego efektu istotna będzie także spójność stylistyczna tkanin użytych do dekorowania okien.

Kolor nadaje ton
Modnymi w tym sezonie kolorami są zielony i niebieski w naturalnych odcieniach, zgaszony róż i szarości w różnych tonacjach.
Niezmienną popularnością cieszą się też kolory neutralne, które pasują do każdego wnętrza.

Neutralne kolory firan czy zasłon wbrew pozorom nie oznaczają nudy. Mogą idealnie dopełniać styl wnętrza. Na ich odbiór duży wpływ będzie miał wzór – na wiosnę warto wybierać motywy zwiewne i lekkie – mówi Magdalena Tomaszewska, Kierownik Działu Kreacji Produktu w firmie Haft. – Poza tym warto pamiętać o dodatkach w postaci obrusów, serwet, poduszek czy narzut. Uszyte z tej samej tkaniny co firanka czy zasłona, uzupełnią stylizację. Wykonane z podobnego materiału, ale w intensywniejszym lub kontrastowym kolorze jeszcze mocniej zaakcentują pomysł aranżacyjny – dodaje.

Swej dominującej pozycji nie utraciła także śnieżna biel. Długie, białe firanki idealnie pasują do salonów, dodając im ciepła i elegancji.

Wzór wyznacza kierunek
Wiosna gości także pośród wzorów tkanin, czołową pozycję zajmują bowiem motywy kwiatowe.

Ciekawym pomysłem aranżacyjnym jest tematyczne łączenie wzorów na firankach i zasłonach – dominującym motywem może być więc ten sam kwiat, inaczej przedstawiony na dwóch tkaninach, np. drobniejszy na firankach i większy na zasłonach. Można w ten sposób osiągnąć ciekawy, ale i spójny stylistycznie efekt.

Kwiatowy wzór to propozycja romantycznej, pogodnej stylizacji. Doskonale sprawdzi się jako element klasycznego bądź rustykalnego wystroju wnętrz.

Drugim, ważnym i modnym nurtem w aranżacji w tym sezonie, są duże, geometryczne wzory. Mogą być one realizowane poprzez pasy czy kraty. W połączeniu np. z szarościami, świetnie sprawdzą się jako element nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji.

Warto pamiętać, by kierując się modnymi trendami, jednocześnie bawić się dostępnymi możliwościami – czerpać z wiosennych aranżacji radość i przyjemność. Dlatego dekorując okna np. zasłonami w stalowym, „technicznym” kolorze, spróbujmy poeksperymentować, ocieplając wnętrze dodatkami w odcieniu nie mniej modnego, pudrowego różu.

Źródło: HAFT
Foto: HAFT