Reklama

poniedziałek, 28 lipca 2014

Rolety przyszłosci

Rolety koncepcyjne - VELUX
Czy rolety do okien dachowych czeka rewolucja? Wyniki konkursu VELUX International Design Award 2014 pokazują, że młodzi projektanci nie boją się odważnych, innowacyjnych pomysłów. Rolety przyszłości bazują na rozwiązaniach czerpiących inspiracje z natury i nowoczesnych technologii.

Jeszcze do niedawna rolety kojarzyły się z tkaniną, która zaciemnia i chroni wnętrze przed nadmiarem promieni słonecznych.

- Pomysły studentów na wygląd i budowę rolety mogą zaskoczyć wielu z nas i z pewnością będą inspiracją dla firmy VELUX, producenta okien dachowych, który chętnie wprowadza w życie innowacyjne rozwiązania – komentuje wyniki konkursu VIDA Jacek Siwiński, dyrektor generalny VELUX Polska.

Wykorzystanie cieczy magnetycznej o nazwie ferrofluid, grafenu czy chromatycznego tuszu reagującego na temperaturę i nasłonecznienie – to propozycje młodych projektantów, które mogą decydować o kierunku rozwoju rolet w przyszłości.

Ferrofluidowe panele
Koreanka Hyunjeong Kim, studentka wzornictwa użytkowego na Uniwersytecie Sztuki w Berlinie, laureatka pierwszej nagrody VIDA, proponuje wykorzystać do budowy rolet ciecz magnetyczną - ferrofluid, który przypomina w swoim naturalnym stanie czarną wodę. Gdy substancję umieści się między polami magnetycznymi – gęstnieje. Zrozumienie warunków przemiany ferrofluidu, pozwala kontrolować przenikanie światła w nowy, inteligentny sposób. Projekt Koreanki Ferro Fluid Scales czyli Ferrofluidowe panele, przekuwa wiedzę naukową w ciekawy pomysł. Roleta działa w wyniku zmian stanu skupienia ferrofluidu w szklanych panelach lub profilach. Sterownik elektromagnetyczny pozwala kontrolować ilość przenikającego światła słonecznego. Jest to przykład adaptacji właściwości fizycznych materiałów do tworzenia przedmiotów codziennego użytku.

System stopniowego zacienienia za pomocą aplikacji mobilnej
Kolejna propozycja kierunku rozwoju rolet, zaprezentowana przez holenderskie studentki Anneloes de Koff i Iris ven den Brink z Uniwersytetu Technologicznego w Delft w Holandii, łączy oryginalną formę, funkcjonalność i wygodę, ze sterowaniem za pomocą aplikacji mobilnej. Projekt The Swipe (Przesunięcie), bazuje na przesuwaniu jednej siatki zasłony względem drugiej i stanowi wyjątkowy sposób manipulowania światłem. System stopniowego zacieniania pozwala użytkownikom wybrać pożądaną ilość dostarczanego światła przy pomocy sterowania mobilnego.

Inteligentne kropki – rozwiązanie wykorzystujące grafen
Interesujące rozwiązanie w postaci koncepcji Smart Dots, czyli Inteligentne kropki, zaproponowała polska studentka Aleksandra Błoch, reprezentująca Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. To innowacyjna roleta, którą tworzy się poprzez nakładanie na szybę cienkiej, niemal przezroczystej warstwy grafenu – materiału składającego się z atomów węgla. Roleta taka zawiera wiele kropek, których rozmiar można zmieniać za pomocą panelu dotykowego, tworząc tym samym efekt przyciemnienia od 0 do 100 proc. Instalacja jest szybka, a sama roleta może występować w różnych kolorach. Grafen działa jak ogniwo słoneczne, dlatego też roleta nie potrzebuje dodatkowego źródła energii. Jest to zatem rozwiązanie przyjazne dla środowiska.

Połączenie niekonwencjonalnych materiałów i metod
From dawn to the dusk, czyli projekt Od świtu do zmierzchu Jose Manuela Parrilla, studenta architektury z Wyższej Technicznej Szkoły Architektury w Madrycie, to system zasłon dla okna dachowego stworzony z warstwy przezroczystego metakrylanu metylu, który został pocięty w identyczne kawałki zgodnie z zasadami orgiami. Elementy te łączy się następnie poprzez system zawiasów, który pozwala obracać nimi, ale jednocześnie ogranicza zakres ruchu każdego z nich. Autor zastosował niekonwencjonalne materiały, aby stworzyć nowe wzory z rozproszonego światła, a także wywołać zjawisko polaryzacji różniące się od typowego, liniowego rozproszenia światła.

Roleta reagująca na temperaturę i światło
Ciekawy projekt pod nazwą Chromorph, stanowią rolety, które zmieniają swój kolor i wzór w zależności od nasłonecznienia i temperatury. Para studentów Estaban de la Torre oraz Judit Eszter Karpati z Uniwersytetu Sztuki i Designu w Budapeszcie postanowiła wykorzystać do swojego pomysłu chromatyczne tusze, które reagują na ciepło i światło słoneczne. W ten sposób można stworzyć w pomieszczeniu różny nastrój w zależności od pory dnia i pogody.

Gra światła i cieni
Projekt Shaped Light, czyli Uformowane światło, autorstwa Isabelli Striffler i Madeleine Cordier ze Szkoły Sztuki i Designu w Berlinie, to doskonałe połączenie estetyki z technologią. Roleta podczas zwijania zmienia cały swój wzór reagując na zewnętrzne warunki pogodowe i świetlne, dając efekt w postaci wędrujących cieni. Jak to jest możliwe? Otóż, dzięki otworom o różnych rozmiarach w materiale rolety, pojawia się nowy wzór, który przepuszcza mniej lub więcej światła do wnętrza. Mechanizm zwijania sterowany jest silniczkiem połączonym z czujnikami światłoczułymi, które mierzą natężenie światła po zewnętrznej stronie panelu.

VELUX International Design Award to międzynarodowy konkurs dla studentów kierunków związanych z projektowaniem wzornictwa użytkowego. Do pierwszej edycji konkursu VIDA 2014 napłynęły zgłoszenia z przeszło dwudziestu europejskich krajów. Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu rolety przyszłości. Projekty były oceniane na podstawie takich kryteriów jak: innowacja, poprawa jakości życia, zastosowanie ekologicznych rozwiązań oraz potencjał rynkowy. Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie: www.designaward.velux.com

Źródło: VELUX
Foto: VELUX